ÇİVİ

Çivi olmasaydı belki de uygarlık buralara gelmeyecekti. İnsanların metale şekil vermelerinden itibaren ortaya çıkan çivi; yazının icadını sağladığından dolayı 2000 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip. Vidanın ise M.Ö 3. yüzyılda Archimede tarafından bulunduğu düşünülüyor.

MATBAA

1440 yılında Alman Johannes Gutenberg tarafından icat edildi. Manuel olarak kopyalama yapabilen bu icat sayesinde icadından 1500 yılına kadar 20 milyon kopya basıldı. Dinlerin yayılmasında da büyük rol oynadı.

AMPUL

Akkor lambalar 1800lerde icat edilse de, 1879da Edison tarafından bir ampul, güç kaynağı ve kablo sistemi olarak tam bir aydınlatma sistemi olarak icat edildi. İcadından önce üretimler sadece akşama kadar devam edebiliyordu.

PUSULA

Eski denizciler yönünü yıldızlara bakarak tayin ederlerdi. Ancak bu metot bulutlu gecelerde işe yaramıyordu. Böylece 11.yyda Çinliler taş ve demirden oluşan modern diyebileceğimiz pusulayı icat etti ve yine deniz ticareti sayesinde bu buluş Avrupa ve Araplara geçerek geliştirildi.

TEKERLEK

Milattan önce 3 3500 yılına kadar insanlar göç etmekte çok zorluk çektiler. Tekerlek ulaşım için olduğu kadar, ticaret ve tarım için de çok önemli sorunları çözdü. Günümüzde ise tekerlekler veya çarklar, saatlerden rüzgar türbinlerine kadar her şeyde bulunuyor.

İNTERNET

Milyarlarca insanın dünyanın herhangi bir yerindeki iletişimini sağlayan internet; 1960 yılında bir takım bilgisayar mühendisinin Amerikan Savunma Sanayi için geliştirildi. Bu dünya çapındaki Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA’in yayılmasını sağladı.

İÇTEN YANMALI MOTORLAR

Modern motorların atası sayılabilecek bu tür; yüksek sıcaklıktaki yakıtın piston içinde yakılmasıyla hareketi sağlıyor. Bu kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesi sağlayan bu motorlar 19. yüzyılın ortalarından modern halini aldı. Şuan uçaktan arabalara geniş bir alanda kullanılıyorlar.

TELEFON

Zamanında onlarca mucidin üstünde uğraştığı telefonun patenti ilk kez Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında alındı. Tabi ki küresel iletişim ve iş yaşamındaki büyük rolü tartışılmaz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir