Dağıtım panosu ile son lamba veya prizin bağlandığı buata kadar olan hatta linye hattı denir. Konutlarda NYA (NV) kablolar ile boru içinden tesis edilir. En düşük kesit bakır kablo için 2,5 mm2, alüminyum kablo için 4 mm2 dir.

Linye hattı, bağlanan aygıtın cinsine göre, aydınlatma linyesi ya da priz linyesi adını alır. Aydınlatma linyeleri ile priz linyeleri ayrı ayrı tesis edilir. Aydınlatma linyesine priz, priz linyesine lamba bağlanmaz.

Linye hattı

Linye hattı, bağlanan aygıtın cinsine göre aydınlatma linyesi ya da priz linyesi adını alır. Aydınlatma linyeleri ile priz linyeleri ayrı ayrı tesis edilir. Aydınlatma linyesine priz, priz linyesine lamba bağlanmaz.

Priz ve aydınlatma linyelerinde her çizilen linyeye bir numara verilir. Böylece hangi sigorta ile ilişkilendirildiği kolayca takip edilir. Kullanılan bütün prizler, toprak hatlı olmak zorundadır. Banyolarda en az iki (çamaşır makinesi ve elektrikli şofben gücüne uygun), mutfakta ise en az üç bağımsız priz linyesi (bulaşık makinesi, elektrikli fırın ve elektrikli su
ısıtıcısı gücüne uygun) tesis edilir ve bu linyelere başka priz sortisi bağlanmaz. Her linye ayrı ayrı sigortalar ile koruma altına alınır. Priz linyeleri için 20 A.den büyük sigorta kullanılmaz.

Prizlerin kullanma amacı ve güçleri belirtilir, kullanma amacı belli olmayan priz güçleri bir fazlı priz için en az 300 Watt, üç fazlı priz için en az 600 Watt kabul edilir. Priz linyelerine en çok yedi priz bağlanabilir ancak priz güçleri toplamı 2000VA.’i geçmemelidir.

Konutlarda çamaşır, bulaşık makinesi ve fırın için ayrı ayrı linye tesis edilir ve bu linyelere başka priz sortisi bağlanmaz. Her linye ayrı ayrı sigortalar ile koruma altına alınır. Aydınlatma linyeleri için 10 A. priz linyeleri için 20 A.den büyük sigorta kullanılmaz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir