Sabit ısı dedektörü; bulunduğu ortam sıcaklığının belirli bir değere (57°C-85°C) ulaşması prensibine göre, sıcaklık artış oranı dedektörü; bulunduğu ortam sıcaklığının belirli bir zaman aralığındaki değişimi esas alınarak alarm veren, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi bulunan, gövdesi ABS termoplastikten imal edilmiş dedektörlerdir. Sıcaklık etkisinin söz konusu olduğu mutfaklar, çay ocakları, çamaşırhaneler, restoran kazan daireleri gibi yapılarda dedektörleri kullanılmalıdır. Algılama alanları 30- 50 m² dir.

Isı dedektörü

Sıcaklık dedektörleri „sabit sıcaklık‟ veya „kombine sıcaklık (sıcaklık artış hızı + sabit sıcaklık)‟ dedektörü olarak iki madde altında değerlendirilir.
Sabit sıcaklık dedektörlerinde, ortam sıcaklığının artmasına iç direnç değişikliği ile tepki veren termistör kullanılmaktadır. Ortam sıcaklığının 60ºC olması hâlinde termistör direnç seviyesini değiştirir ve böylece değişen akım değeri mikro işlemci tabanlı elektronik devre tarafından yorumlanır ve yangın alarm santraline bildirilir.

Sabit sıcaklık dedektörü kombine sıcaklık dedektörü

Sıcaklık artış hızı dedektörlerinde de aynı algılama mantığı kullanılır. Farklı olarak bu dedektör tipinde; ısıya duyarlı çift yarı iletken kullanarak hem ortam sıcaklığının 60ºC olması hâlinde, hem de 60 saniye içerisinde ortam sıcaklığında 30ºC‟lik bir artış olması hâlinde direnç seviyesi değişir, böylece değişen akım değeri mikro işlemci tabanlı elektronik devre tarafından yorumlanır ve yangın alarm santraline bildirilir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir