Görülebilir ve görülemez gaz partikülleri yangın başlangıcında hissedecek özellikte, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi bulunan, gövdesi ABS termoplastikten imal edilmiş dedektörlerdir. Paslanmaz çelik ve sızdırmaz bir bölüm içerisinde radyoaktif element Americium 241 ihtiva eder.

Kullanım yerleri normal şartlarda duman, toz, buhar bulunmayan genel mahallerdir (otel odaları, hastane odaları, ofisler, elektrik pano odaları depolar gibi). Algılama alanları 70-100 m² dir.

İyonizasyon duman dedektörü

iyonize duman dedektörleri; rutubet, ortam sıcaklığı gibi değişimlerden etkilenmemesi için çift odacıklı bir iyonizasyon hücresine sahip olmalıdır. İyonizasyon hücresinde bulunan birinci oda referans, ikinci oda örnekleme esası ile çalışmaktadır. Normal çalışma durumunda, iyonlaşmış hava içerisinde normal bir akım dolaşımı olurken, örnekleme hücresine giren duman partikülleri dumanın engelleme özelliği ile referans hücresindekinden farklı bir akım oluşturur. Akım değişimleri mikro işlemci tabanlı elektronik devre tarafından yorumlanır ve yangın alarm santraline bildirilir.

İyonize duman dedektörü çalışma prensibi

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir